Rok 2023 to kolejny, w którym nasze fortepiany rozbrzmiewały podczas XVI edycji letniego festiwalu "Wawel o Zmierzchu" w dniach 04.-13.08.2023. Jesteśmy dumni, ze dźwięki idealnie nastrojonego fortepianu z naszej kaliskiej fabryki uświetniły temat przewodni festiwalu. W tym roku akcent skierowany był na twórczość kompozytorską drugiej połowy XX wieku, oraz na stylistyczną różnorodność muzyki klasycznej. Dużą uwagę poświecono polskim kompozytorom: Krzysztofowi Pendereckiemu i Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu. Dziękuję, że po raz kolejny byliśmy częścią tego święta muzyki i obiecujemy wrócić za rok.
W dniach 11-13 czerwca 2023r. nasza fabryka gościła ponad 130 dealerów instrumentów marki Schimmel z całego świata. Nasi goście mieli wyjątkową okazję zapoznać się z historią, technologią, wyjątkowa jakością fortepianów i pianin produkowanych tu w kaliszu, jak i spółce głównej w Braunschweigu. Choć grafik spotkania był bardzo napięty, pomiedzy wykładami, preelekcjami, zwiedzaniem fabryki i poznawaniem tajników budowy instrumentów, goście poznali także barwną historię miasta podczas zwiedzania, a także skosztowali wyjątkowej gościnności kaliskich restauracji. Zjazd zakończył się ogromnym sukcesem. Z całego serca dziekujemy każdemu z przybyłych do nas gości.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz zbliżającego się Nowego Roku pragniemy serdecznie podziękować za dotychczasową współpracę oraz złożyć Naszym Klientom, Przyjaciołom i Sympatykom moc gorących życzeń, zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności. Anlässlich von Weihnachten und das bevorstehende neue Jahr wir möchten uns ganz herzlich bei Ihnen bedanken für die bisherige Zusammenarbeit und unseren Kunden übermitteln, Freunde und Unterstützer die Kraft herzlicher Wünsche, Gesundheit, Glück und allen Erfolg
To największy i jeden z najstarszych festiwali polskich pianistów oraz miejsce prezentacji wszechstronnego repertuaru, w tym, utworów kompozytorów polskich. To także czas, który skupia największą liczbę melomanów w regionie. Finał muzykowania na 56. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku zwieńczył koncert a-moll Jana Sebastiana Bacha na cztery fortepiany. Pośród wykonawców dzieła była prof. UAM dr hab. Joanna Kaczmarska-Bieżyńska, która zasiadła przy fortepianie Schimmel.
Letni, plenerowy festiwal „Wawel o zmierzchu” łączy muzykę z historycznym miejscem, dzięki czemu uzyskuje wyrazisty charakter i wyjątkową oprawę. Miejscem koncertów jest rozświetlony Dziedziniec Arkadowy Zamku Królewskiego na Wawelu. Ideą przewodnią tegorocznego festiwalu było: romantyczność, stylistyczna różnorodność oraz spotkanie kultury i natury. Po raz kolejny Schimmel Fabryka Fortepianów była jednym ze sponsorów Festiwalu oraz udostepniła organizatorom dwa fortepiany własnej marki: K 230T oraz C 182. Jesteśmy niezmiernie dumni z własnych instrumentów, które jakością wykonania i doskonałym brzmieniem dodały myzycznego blasku Zamku na Wawelu.
Z ogromną dumą prezentujemy nasz kolejny zakończony projekt. Tym razem technicy firmy Schimmel przez wiele miesięcy z ogromną wiedzą, doświadczeniem i precyzją odrestaurowywali pianino, które trafiło do nas w stanie agonalnym. Data produkcji przypada na lata 1870- 1880. To zabytkowe pianino odzyskało przepiękny wygląd poprzez całkowicie odnowioną obudowę. Natomiast pełna renowacja akustyki, mechanizmu i klawiatury przywróciło instrumentowi przepiękny dzwięk.
„Zjednoczeni przez sztukę” to tytuł charytatywnego koncertu fortepianowego połączonego z aukcją dzieł sztuki, co było wyrazem solidarności z narodem ukraińskim. Była to również inauguracja fortepianu Schimmel K 230, który po raz pierwszy wspaniale zabrzmiał publicznie podczas koncertu duetu fortepianowego Joanny Kaczmarskiej-Bieżyńskiej i Roberta Adamczyka. Punktem kulminacyjnym koncertu była aukcja dzieł sztuki, z której cały dochód przekazany został studentom z Ukrainy. Koncert odbył się 12 kwietnia w galerii prof. Andrzeja Niekrasza w siedzibie Wydziału Pedagogiki i Sztuki w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W grudniu 2020r. zakończyliśmy kompletną renowację fortepianu Steinway&Sons, model D datowany na około 1886r. Fortepian przyjechał do nas w stanie agonalnym, jednak dzięki ogromnej wiedzy, zaangażowaniu oraz fachowości, nasi technicy przywrócili do życia znakomity instrument. Fortepian przeszedł generalną naprawę akustyki, mechanizmu oraz klawiatury, co pozwoliło na uzyskanie wspaniałego, głębokiego dźwięku. Między innymi przeprowadziliśmy kompleksową naprawę dna rezonansowego oraz ramy, wykonaliśmy nowy naciąg, wymieniliśmy młotki i trzonki, odrestaurowaliśmy tłumiki. Niezliczone godziny żmudnej, ale jakże satysfakcjonującej pracy poświęcono obudowie, którą cechowały liczne rzeźbienia i ozdoby, co dodatkowo przełożyło się na końcowy, jakże przepiękny wygląd instrumentu.
W dniu 10 października 2020 r. ruszyła piąta edycja projektu edukacyjnego „Calisiada”. Projekt miał na celu propagowanie historii kaliskiego przemysłu muzycznego. Nasza firma chętnie wsparła przedsięwzięcie, prezentując materiały marketingowe, filmowe, a także przekazując części i elementy wykorzystywane do budowy pianin i fortepianów. Udostępniony do Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu fortepian C 182 marki Schimmel, uświetnił koncert finałowy p. Sławomira Pielasa, oraz występ solistek ze Szkoły Wokalnej Musical Art oraz Młodzieżowego Domu Kultury.
W 2020r. w Ostrowie Wielkopolskim odbył się kolejny cykl koncertów pod nazwą "Jazz w Muzeum". Pierwszy koncert z całego cyklu tych wydarzeń miał miejsce w 1994r. Od tamtego czasu rokrocznie organizowane są w Ostrowie Wielkopolskim koncerty największych gwiazd scen jazzowych. W 2020r. fortepian K 230T był częścią tych wydarzeń. Uświetniał on tym samym koncerty Jean Luc Ponty & Clara Ponty Quartet w dniu 07.03.2020r. , Adam Bałdych Quartet, oraz Krystyna Stańko Quintet 13.09.2020, oraz Dorota Miśkiewicz / Atom String Quartet. 11.10.2020r.
01.08.2020r. koncertem inauguracyjnym rozpoczął się kolejny, XIII już cykl "Wawel o Zmierzchu". Jak co roku mieliśmy ogromną przyjemność udostępnić nasz fortepian koncertowy K 230T. Koncerty zgromadziły najwierniejszą widownię zarówno na dziedzińcach Zamku, jak również w domach, podczas udostępnianych transmisji online.
W dniu 07 lipca 2020r. odbył się w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu performance zatytułowany "ON AIR". Artyści, Misa Shimomura oraz Mikołaj Poliński o koncepcji performansu: "Tematem naszej improwizacji będzie "powietrze" (atmosfera "materia" w której przenoszone są fale dźwiękowe), przepływ powietrza oraz jego wpływ na akustykę. Schimmel Fabryka Fortepianów udostępnił fortepian marki Schimmel C 182.
W dniach 28.06-28.07.2019 odbył się w Krakowie cykl koncertów „Summer Jazz”. Codzienne koncerty na świeżym powietrzu, w kafejkach okalających Główny Rynek, czy najwspanialszych klubach jazzowych stało się ucztą dla miłośników muzyki jazzowej. Mieliśmy ogromną przyjemność móc słuchać wybitnych utworów granych na fortepianie Schimmel, model C182. Na fortepianie zagrali m.in. Włodzimierz Nahorny (na zdjęciu), oraz Wojciech Karolak. W czasie trwania festiwalu nasz fortepian miał swoje „wielkie 5 minut” w Piwnicy pod Baranami, najbardziej znanym klubie jazzowym Krakowa.
06.07.2019 rozpoczął dwunasty cykl koncertów Wawel o Zmierzchu. Przez okres wakacji, co sobotę odbywały się wieczorne spotkania muzyczne. Na Królewskim Zamku rozbrzmiewały grane na fortepianach Schimmel, model K230 T oraz Wilhelm 180T utwory najznakomitszych pianistów. Tegoroczna edycja skoncentrowana była na twórczości Fryderyka Chopina. Dopełnieniem cyklu 9 koncertów były utwory wybitnych kompozytorów jak Stanisław Moniuszko, Karol Szymanowski czy Ignacy Jan Paderewski. Zaszczytem było móc oglądać i słuchać muzyki wybrzmiewającej spod rąk światowej sławy pianistów: Kevin Kenner, Sławomir Cierpik, Mariola Cieniawa, Krzysztof Książek, Marcin Koziak oraz Radosław Goździkowski.
13.10.2019r. odbył się kolejny z cyklu koncert jazzowy w Ostrowie Wielkopolskim, który uzupełnia Muzealny Festiwal Jazzowy. Pierwszy koncert jazzowy w muzeum odbył się 28 kwietnia 1994 r. Inicjatywa została podjęta z okazji 25. rocznicy śmierci Krzysztofa Komedy, blisko związanego z Ostrowem. Festiwal jazzowy uzupełnia i towarzyszy jazzowi w muzeum od 1996 r. (26–28 kwietnia 1996 r.). W tym roku gwiazdą koncertu był Marcin Wasilewski Trio w składzie Michał Miśkiewicz - perkusja, Marcin Wasilewski - fortepian i Sławomir Kurkiewicz - kontrabas. Jako partnerzy wydarzenia udostępniliśmy nasz koncertowy fortepian K230 T, który cieszył się ogromnym uznaniem pianisty. Marcin Wasilewski Trio łączy wielką tradycję jazzową z nowoczesnością, dzięki indywidualnemu stylowi jest rozpoznawany na całym świecie. Jest uważana za jedną z najwybitniejszych i unikalnych formacji jazzowych swojej generacji.